Please follow and like us:
Pin Share

Po kilku dniach przygotowań gra Dobble jest już gotowa. Na kartach do gry (31 kart) zostały zamieszczone obrazki przedstawione już wcześniej na kartach obrazkowych. Możemy ćwiczyć refleks, spostrzegawczość oraz oczywiście znajomość takiego słownictwa jak: gingerbread man, tinsel, candy cane, lights, fireplace, carolers, Christmas card, Advent calendar, mistletoe, star, elf, bells, Baby Jesus, Santa Clause hat, candy, Christmas tree, glass ball, snowman, angel, toys, sack, wreath, Three Kings, Santa Claus, candle, nativity, sock, sleigh, reindeer, gift, snowflake.

W grę Dobble można grać na kilka sposobów. Najpopularniejsze z nich to:

A) „Najwięcej kart”

Cel: Zdobyć jak najwięcej kart ze stosu.

Przed grą: Potasuj karty i rozdaj tylko po jednej zakrytej karcie dla każdego gracza (inni gracze nie mogą widzieć obrazków z tej kary), pozostałe odkryte karty ułożone w stos kładziemy na stole.

W trakcie gry: Na umówiony znak jednocześnie gracze odkrywają swoją kartę. Pierwszy gracz, który jak najszybciej nazwie obrazek wspólny dla swojej karty i tej z odkrytego stosu zabiera tę kartę i układa ją na górze swojego stosu, tak aby była ona odkryta. W ten sposób zostanie odsłonięta kolejna karta z odkrytego stosu na środku stołu i zaczynamy koleją rozgrywkę.

Koniec gry: Gra kończy się w momencie wyczerpania kart ze środka stołu. Zwycięzca zostaje gracz, który zdobył najwięcej kart.

B) „Pozbądź się kart”

Cel: Pozbądź się jak najszybciej wszystkich kart.

Przed grą: Potasuj karty i rozdaj wszystkie karty graczom, tylko ostatnią połóż odkrytą na środku stołu, aby wszyscy gracze dobrze widzieli obrazki z tej kary. Przed każdym z graczy znajduje się stos zakrytych kart.

W trakcie gry: Na umówiony znak jednocześnie gracze odwracają swoje stosy kart. Gracz, musi jak najszybciej położyć kartę z własnego stosu na odkrytą kartę na środku stołu, ale tylko pod warunkiem jeśli wypowie nazwę wspólnego symbolu na swojej karcie i karcie na środku stołu. W ten sposób na środku stołu pojawia się kolejna odsłonięta karta, a najszybszy i najbardziej spostrzegawczy gracz pozbywa się jednej karty.

Koniec gry: Zwycięzca zostaje gracz, który pozbył się najszybciej swoich wszystkich kart. Przegranym w grze jest osoba, która jako ostatnia pozbędzie się swoich kart.

Karty do gry opracowałam w oparciu o materiały graficzne opublikowane na stronie: www.freepik.com, a zamieszczone głównie przez: Freepik,  pch.vector, rawpixel.com, macrovector_official oraz innych autorów: myriammira, macrovector.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.